Czym zajmuje się adwokat?

Zawód prawnika jest kojarzony z pewnego rodzaju prestiżem, a osoby pracujące w tym zawodzie to wysoko wykształceni ludzie, po latach studiów. Nadal jednak przed wyborem adwokata, nadal zastanawiamy się, jak znaleźć najlepszego specjalistę w swoim fachu. Taka osoba powinna cechować się odpowiedzialnością, empatią, dążeniem do celu oraz doświadczeniem.

Jak zostać adwokatem?

Praca w tym zawodzie zdecydowanie nie jest łatwa – jednak do pracy prawnika przejdziemy w następnym akapicie. Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak zostać adwokatem? Droga do tego zawodu zdecydowanie nie jest łatwa – wiąże się z ogromną ilością nauki. Na początku należy dostać się na odpowiednie studia prawnicze, na których progi punktowe z napisanej matury nie należą do niskich – są to studia, na które najtrudniej się dostać, zaraz obok medycznych. Po ukończeniu odpowiednich studiów, na przykład w Olsztynie należy złożyć specjalną aplikację adwokacką oraz zdać egzamin, po którym można już wpisać się na listę prawników. 

Na czym dokładnie polega praca adwokata?

Praca jako adwokat zdecydowanie nie jest łatwa – wiąże się z dość dużym stresem. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że jest to praca z ludźmi – a do takiej nie każdy się nadaje. Oczywiście jest to umiejętność, którą da się wypracować – a nawet powinno się, ponieważ rozmowa to kluczowy element pracy jako prawnik. Jak jednak dokładnie wygląda to zajęcie? Co adwokat robi na co dzień?

To oczywiście rozwiązywanie sporów sądowych pomiędzy dwoma stronami – adwokat czy prawnik ma za zadanie reprezentować jedną ze stron i walczyć o pomyślne dla niej rozwiązanie sprawy. Jednak to tylko część obowiązków prawnika. Do jego zadań należy także dokładne poznanie sprawy klienta, przygotowanie jej dokładnej dokumentacji, udzielanie odpowiednich porad prawnych swojemu klientowi oraz, dopiero na samym końcu reprezentowanie w sądzie swojego klienta. 

Jest to zawód, w którym na rynku cały czas przybywa osób go reprezentujących, jednak nadal zachowuje swój pewnego rodzaju prestiż. Co prawda zarobki nie w każdym przypadku są tak wysokie, jak sobie wyobrażamy – średnia to około 6 000 złotych. Najlepsi prawnicy – czyli tacy, którzy są cenieni w tym środowisku mogą zarobić nawet około kilkudziesięciu tysięcy na miesiąc! 

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Jeśli szukasz adwokata, na przykład w Olsztynie, warto przede wszystkim sprawdzić informacje na ten temat w internecie. Warto poczytać opinie, odwiedzić strony internetowe różnych specjalistów od prawa np. na https://adwokatskwiot.pl/. Nie mniej ważne jest także zapytanie o opinię swoich znajomych, którzy być może wcześniej także korzystali z pomocy prawnika z Olsztyna. Pamiętaj, że im większe doświadczenie ma prawnik, tym lepiej – jednak nie bój się dawać szansy młodym. Ważne jest, aby zadać prawnikowi na samym początku pytanie, w jakiej dziedzinie prawa się specjalizuje – tych jest kilka, i każda z nich jest bardzo obszerna, dlatego być może w jednej sprawie prawnik może poradzić sobie świetnie, a w innej nieco gorzej. Możesz także zapytać o ilość wygranych spraw i porównać ją ze stażem pracy. Jeśli po kilkunastu latach pracy prawnik może pochwalić się dość małą ilością wygranych sporów – warto zastanowić się nad jego pomocą i znaleźć kogoś innego.